Klima
Jebel Akhdar Vejr og Højde
Saiq-plateauet ligger i omkring 2.000 meters højde, og dets dagtemperaturer ligger i gennemsnit omkring 12,6 °C under Muscats året rundt. Det betyder noget for, hvad du pakker.
Check dates and availability ↗Gennemsnitlig daglig maksimumtemperatur: Muscat vs. Saiq-plateauet (2.002 m)
| Måned | Muscat (°C) | Saiq (°C) | Forskel |
|---|---|---|---|
| Januar | 25,1 | 12,0 | −13,1 |
| Februar | 26,3 | 13,5 | −12,8 |
| Marts | 29,4 | 16,9 | −12,5 |
| April | 34,6 | 20,8 | −13,8 |
| Maj | 39,5 | 24,7 | −14,8 |
| Juni | 39,4 | 27,6 | −11,8 |
| Juli | 37,3 | 27,3 | −10,0 |
| August | 35,9 | 26,4 | −9,5 |
| September | 35,5 | 24,0 | −11,5 |
| Oktober | 34,6 | 20,5 | −14,1 |
| November | 29,9 | 16,1 | −13,8 |
| december | 26,6 | 12.9 | −13.7 |
| År (gennemsnit af måneder) | 32,8 | 20.2 | −12,6 |
To tusinde meter ændrer det land, du befinder dig i
Muskat om sommeren er en af de varmeste hovedstæder på Jorden; augustrekorden er 49,2 °C. Kør 150 km ind i landet, følg bjergvejen op, og du når frem til Saiq-plateauet i 2.002 meters højde, hvor de målte ekstremer er 40,4 °C og −3,6 °C. Klimaklassifikationen ændrer sig med højden: Saiq er koldt halvtørt, ikke den varme ørken ved kysten. Det er hele grunden til, at bjerget dyrkes, grunden til, at det kaldes grønt, og grunden til, at omanske familier kører op om sommeren.
Hvor meget federe er det egentlig?
Rejseportaler gentager, at Jebel Akhdar er femten grader køligere end kysten. Sammenligner man de offentliggjorte månedlige klimanormaler for Muscat og Saiq, er den reelle forskel i gennemsnitlig daglig maksimumtemperatur mindre og mere variabel: omkring 12,6 °C i gennemsnit over året, fra 9,5 °C i august til 14,8 °C i maj. Forskellen er størst i forår og efterår og mindst midt på sommeren, hvor kystens luftfugtighed gør mere skade, end det rå tal antyder. Tolv til tretten grader er stadig en forvandlende forskel, men det populære tal overdriver den.
Vinteren er virkelig kold
Plateauets koldeste måned er januar med et gennemsnitligt dagligt maksimum på 12,0 °C og et gennemsnitligt minimum på 3,7 °C. Rekorden for laveste temperatur blev sat i januar 1983 og lyder på −3,6 °C. Frost er normalt på vinternætter, og der falder lejlighedsvis sne på de højeste tinder i bjergkæden. Besøgende, der tager af sted i T-shirt, fordi det var 25 °C i Muscat samme morgen, bliver jævnligt overrasket: Køreturen op tager under en time, og temperaturen falder hele vejen. Skal du campere eller overnatte på kanten af kløften, så behandl det som ægte koldtvejrscamping.
Om sommeren lever bjerget op til sit ry
Fra maj til september ligger Muscats gennemsnitlige daglige maksimum mellem 35,5 og 39,5 °C. Saiqs ligger på 24,0 til 27,6 °C. Det er forskellen på en dag, man udholder, og en dag, man nyder – og det er derfor, bjerget fyldes med indenlandske besøgende i de varme måneder, præcis når udenlandsk turisme til Oman er på sit årlige lavpunkt. Indkvarteringen på plateauet følger den efterspørgsel frem for den internationale sæson. At gå gennem landsbyens terrasser i juli er sagtens muligt om morgenen. Til gengæld er der dis, som kan flade de lange kløftudsigter ud.
Hvad du faktisk skal pakke
Pak til to klimaer på én dag. Når du forlader Muscat, vil du have let, løstsiddende og dækkende tøj på; når du ankommer til plateauet, vil du have en varm mellemlagstrøje, og fra november til februar en ordentlig jakke. Lukkede sko med godt greb betyder mere, end de fleste forventer, for landsbyens stier er ujævne, stablede sten med fald ned ved siden af. Solbeskyttelse betyder mere i højden, ikke mindre, fordi den tyndere luft filtrerer mindre ultraviolet lys. Hvis Balcony Walk ved Jebel Shams er på din plan, så medbring rigeligt vand, for der er intet at få undervejs.
Regn, skyer og det grønne i Det Grønne Bjerg
Saiq får omkring 316 mm nedbør om året fordelt på cirka 24 regndage – et multiplum af kystens tal. Den beskedne mængde, opsamlet af terrasser og ledt gennem falaj-kanaler, er det, der gør frugtplantagerne mulige – og det, der gør navnet Al Jabal Al Akhdar, Det Grønne Bjerg, mindre ironisk, end et første glimt af nøgen kalksten antyder. De vådeste måneder i registret er februar, marts og august. Regn medfører også regionens største fare: Wadi-floder oversvømmer hurtigt, og det britiske udenrigsministeriums rådgivning advarer om risiko for flash floods i Omans wadi'er fra oktober til marts.