Klimat
Jebel Akhdar – väder och höjd
Saiq-platån ligger på cirka 2 000 meters höjd, och dess dagstemperaturer ligger i genomsnitt cirka 12,6 °C under Muscats under året. Detta är vad det innebär för vad du packar.
Check dates and availability ↗Genomsnittlig daglig maxtemperatur: Muscat vs Saiq-platån (2 002 m)
| Månad | Muskat (°C) | Saiq (°C) | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Januari | 25,1 | 12,0 | −13,1 |
| Februari | 26,3 | 13,5 | −12,8 |
| Mars | 29,4 | 16,9 | −12,5 |
| April | 34,6 | 20,8 | −13,8 |
| Maj | 39,5 | 24,7 | −14,8 |
| Juni | 39,4 | 27,6 | −11,8 |
| Juli | 37,3 | 27,3 | −10,0 |
| Augusti | 35,9 | 26,4 | −9,5 |
| September | 35,5 | 24,0 | −11,5 |
| Oktober | 34,6 | 20,5 | −14,1 |
| November | 29,9 | 16,1 | −13,8 |
| December | 26,6 | 12,9 | −13,7 |
| År (genomsnitt av månader) | 32,8 | 20,2 | −12,6 |
Tvåtusen meter förändrar vilket land du befinner dig i
Muskat är på sommaren en av jordens hetaste huvudstäder; dess augustirekord är 49,2°C. Kör 15 mil inåt landet, följ bergsvägen uppåt, och du når Saiqplatån på 2 002 meter över havet, där de uppmätta extremvärdena är 40,4°C och −3,6°C. Klimatklassificeringen skiftar med höjden: Saiq är kallt halvtorrt klimat, inte kustens heta öken. Det är hela anledningen till att berget odlas, anledningen till att det kallas grönt, och anledningen till att omanska familjer kör upp på sommaren.
Hur mycket svalare är det egentligen?
Resesajter upprepar att Jebel Akhdar är femton grader svalare än kusten. Jämför man publicerade månatliga klimatnormaler för Muskat och Saiq, är den verkliga skillnaden i genomsnittlig dygnsmaxitemperatur mindre och mer varierande: cirka 12,6°C i årsgenomsnitt, från 9,5°C i augusti till 14,8°C i maj. Skillnaden är som störst på våren och hösten och som minst mitt i sommaren, då kustens fuktighet gör mer skada än siffran antyder. Tolv till tretton grader är fortfarande omvälvande, men den populära siffran överdriver.
Vintern är genuint kall
Platåns kallaste månad är januari, med en genomsnittlig dygnsmaximitemperatur på 12,0 °C och en genomsnittlig lägsta temperatur på 3,7 °C. Det lägsta uppmätta värdet, satt i januari 1983, är −3,6 °C. Frost är vanligt på vinternätterna, och snö faller ibland på de högsta topparna i bergskedjan. Besökare som ger sig iväg i t-shirt för att det var 25 °C i Muskat den morgonen blir regelmässigt överraskade: bilfärden upp tar under en timme och temperaturen sjunker hela vägen. Om du campar eller bor vid kanjonskanten, behandla det som genuint kallväderscamping.
Sommaren är när berget förtjänar sitt rykte
Från maj till september ligger Muscats genomsnittliga dygnsmaximitemperatur mellan 35,5 och 39,5 °C. Saiqs ligger på 24,0 till 27,6 °C. Det är skillnaden mellan en dag du utstår och en dag du njuter av, och det är därför berget fylls av inhemska besökare under de varma månaderna – precis när utländsk turism till Oman är som lägst för året. Boendet på platån följer den efterfrågan snarare än den internationella säsongen. Att vandra genom byns terrasser i juli är fullt görligt på morgonen. Nackdelen är dis, som kan platta till de långa kanjonvyerna.
Vad du faktiskt ska packa
Packa för två klimat under en och samma dag. När du lämnar Muskat vill du ha lätta, lösa och täckande kläder; när du anländer till platån vill du ha ett varmt mellanlager, och från november till februari en rejäl jacka. Slutna skor med grepp betyder mer än de flesta förväntar sig, eftersom byns stigar består av ojämn staplad sten med stup vid sidan. Solskydd betyder mer på hög höjd, inte mindre, eftersom tunnare luft filtrerar mindre ultraviolett strålning. Om Balcony Walk vid Jebel Shams står på din plan, ta med rikligt med vatten – det finns ingenting alls längs rutten.
Regn, moln och det gröna i Green Mountain
Saiq får cirka 316 mm nederbörd per år fördelat på ungefär 24 regndagar – en mångdubbel av kustsiffran. Den blygsamma summan, fångad av terrasser och kanaliserad genom falaj, är det som gör fruktodlingarna möjliga och som gör namnet Al Jabal Al Akhdar – Green Mountain – mindre ironiskt än en första blick på bar kalksten antyder. De nederbördsrikaste månaderna i statistiken är februari, mars och augusti. Regn för också med sig regionens främsta fara: wadis svämmar över snabbt, och brittiska utrikesdepartementets råd noterar risk för plötsliga översvämningar i omanska wadis från oktober till mars.